Finaste bokmÀssan!

I Är besökte jag bokmÀssan för första gÄngen, varför det inte blivit tidigare vet jag faktiskt inte. Men fler gÄnger lÀr det bli!

Innan besökte hade jag hört varnande ord om att mÀssan var alldeles för stor med alldeles för mÄnga besökare sÄ det var bÀst att vara beredd pÄ en dag av trÀngsel och irritation. Och visst var bokmÀssan gigantisk men det fÄr ju till följd att mÀssan kan erbjuda en enorm mÄngfald av litteratur, möten och aktiviteter. DÀr finns nÄgot för alla och tricket Àr helt enkelt att inse att man inte hinner allt och istÀllet plocka russinen ur kakan. Mycket folk var dÀr men Àven det Àr inget bekymmer sÄ lÀnge man anpassar sin instÀllning dÀrefter.

Jag besökte bokmÀssan med mina mamma och mormor och vi hade inte gjort upp nÄgra planer pÄ förhand utan gick runt och tittade, handlade böcker och lyssnade pÄ nÄgra författare.

Vi stannade en lÄng stund vid Piratförlagets dÀr vi lyssnade pÄ följande författare (som intervjuades av Fredrik Belfrage) i tur och ordning:

Petra Östergren som berĂ€ttade om sin bok BerĂ€ttelsen om Esmara som jag inte visste nĂ„got om men blev intresserad av att  lĂ€sa!

Petra Östergren

Sen kom Caroline af Ugglas och psykologen Ulf Karl Olov Nilsson och berĂ€ttade om sin gemensamma bok HjĂ€lp, vem Ă€r jag? anteckningar frĂ„n en terapi som jag lĂ€ngtar jĂ€tte mycket efter att fĂ„ lĂ€sa! Trots halsont berĂ€ttade Caroline om arbetet med boken och dess syfte. Hon var lika din och inspirerande som jag hade hoppats pĂ„.

Fredrik Belfrage, Caroline af Ugglas & UKON

Vi lyssnade ocksĂ„ pĂ„ Katerina Janouch som berĂ€ttade lite om sin tredje bok i serien om barnmorskan Cecilia Lund. Hon Ă€r sĂ„ extremt driven och jag förstĂ„r inte att hon hinner med alla sina projekt. Jag misstĂ€nker att Katerina har fler Ă€n 24 timmar pĂ„ varje dygn


Katerina Janouch

Avslutningsvis kom Anne Holt och pratade om sitt författarskap, sin senaste bok Frukta inte och det svenska valresultatet. Mycket intressant!

Fredrik Belfrage & Anne Holt

Efter en hel dag pÄ bokmÀssan gick vi till ett café och fikade, vilade benen och smÀlte alla upplevelser.

Bortsett frÄn alla lÀsupplevelser var besöket pÄ bokmÀssan den roligaste litteraturupplevelsen jag varit med om!

En eftermiddag i solen

VĂ€dret överraskade och blev sommarvarmt, det blev en eftermiddag utomhus tillsammans med katterna och boken I vĂ€ntan pĂ„ talibanerna.

Jesper Huor har gjort flera resor till Afghanistan, i denna dokumentÀra bok skildrar han landet genom de mÀnniskoöden han möter.

Jag börjar lĂ€sa boken medan jag vĂ€ntar pĂ„ att mitt trĂ€ningspass ska börja och trots att jag befinner mig i foajĂ©n till ett stökigt trĂ€ningscenter uppslukas jag helt av boken. Jag tycker om det faktum att  Jesper reflekterar över sin egen roll som journalist i ett krigshĂ€rjat land. Han berĂ€ttar bĂ„de om de möten som blir av och de planer som av olika orsaker inte gĂ„r att realisera. Boken har en uppriktig och engagerande ton som jag gillar.

Jesper Huor Ă€r pĂ„lĂ€st och lyckas berĂ€tta om Afghanistans historia och dess komplicerade samhĂ€llssystem pĂ„ ett begripligt sĂ€tt. En del av det han skriver vet jag redan, andra saker lĂ€r jag mig.

Jag berörs speciellt av historien om flickan Grana som skadats i kriget och som försvinner dĂ„ hennes historia blir kĂ€nd. Även de kulturella och historiska aspekterna som krigen medfört sĂ„ som de förstörda Buddhastatyerna och alla artefakter frĂ„n Kabuls museum som gĂ„tt förlorade,Ă€r relevanta att lĂ€sa om. En ljuspunkt Ă€r i alla fall kapitlet om den försvunna skatten.

Varje kapitel Àr en ny historia som belyser en aspekt av livet i Afghanistan och hur det ter sig för olika mÀnniskor. Som helhet gör det att boken saknar ett flow, men om man dÀremot lÀser den som enskilda reportage fungerar den utmÀrkt.

I vĂ€ntan pĂ„ talibanerna Ă€r en bok som bĂ„de ökar pĂ„ mina kunskaper om Afghanistan och som ger upphov till eftertanke. I tider dĂ„ rĂ€dsla för det som Ă€r frĂ€mmande gör sig pĂ„taglig i vĂ„rt samhĂ€lle blir böcker som denna som ökar vĂ„r kunskap och förstĂ„else för andra mĂ€nniskors situation extra viktig.

NÄgra ord pÄ vÀgen

Jag beger mig mot Göteborg, ett besök pĂ„ bokmĂ€ssan ska jag göra och trĂ€ffa mĂ„nga fina mĂ€nniskor. PĂ„ vĂ€gen tar jag med mig Om det Ă€ndĂ„ vore sant skriven av Marc Levy. Boken Ă€r köpt begagnad och i den har nĂ„gon skrivit:” En underbar bok, som ger mod att hĂ„lla ut och glĂ€djas över varje dag jag fĂ„r finnas hĂ€r med de mina.”


Drottningoffret – utlĂ€st och nu vĂ€ntar


SĂ„ Ă€ntligen fick jag tid att lĂ€sa ut Drottningoffret av Hanne-Vibeke Holst. Ruskigt bra, trots att jag lĂ€ngtat efter upplösningen Ă€r det allt lite tomt nu nĂ€r den Ă€r slut.

Böcker jag funderar pÄ att lÀsa nu Àr En liten bok om ondska av Ann Heberlein eller Systerskap av Katerina Janouch

eller sÄ blir det nÄgon helt annat


Coraline som film

Efter att ha lÀst Coraline av Niel Gaiman sÄg jag filmen baserad pÄ boken.

Jag tyckte om filmen. Den följer boken och Àr vÀldigt snyggt gjord. För en gÄngs skull blev jag inte besviken efter att ha sett filmen utan tycker snarare boken och filmen kompletterar varandra.

Kaffe och politik

Söndagskaffe och Drottningoffret av Hanne-Vibeke Holst.

Boken har varit med mig hela dagen fast det har inte blivit mycket lÀst och jag som bara vill veta hur det kommer att gÄ! Men Àn ÄterstÄr 100 sidor av boken.

Det Àr intressant att lÀsa en bok som till stor del handlar om en valrörelse nÀr Sverige befinner sig mitt i valet.

En sannolik historia

En sannolik historia av Karin Alvtegen Àr berÀttelsen om tvÄ mÀnniskor som vÀljer att följa sina drömmar men ÀndÄ blir livet inte riktigt som de tÀnkt sig. Det utvecklas till en berÀttelse om möjligheterna till förÀndring trots den historia varje mÀnniska bÀr pÄ och som fÀrgar hennes syn pÄ vÀrlden och de beslut hon fattar.

BerĂ€ttelsen utspelar sig i en liten by i Norrland dĂ€r Helena, hennes man och dotter har köpt ett gammalt hus som de gjort om till hotell. Men efter nĂ„gra Ă„r pĂ„ hotellet lĂ€mnar Helenas man henne och kvar stĂ„r hon, med sitt halvfĂ€rdiga hotell och en knakade relation till sin tonĂ„rsdotter Emelie. Anders historia Ă€r en helt annan, han har varit en framgĂ„ngsrik men ensam affĂ€rsman som tjĂ€nat ihop en större förmögenhet Ă€n han kan göra av med. Han har beslutat sig för att sluta arbeta och bara njuta av livet, men hur gör man det egentligen? Av olika orsaker hamnar Anders pĂ„ Helenas hotell och genom möten och hĂ€ndelser tvingas de konfrontera sig sjĂ€lva och förĂ€ndra sina liv.

Jag Ă€r kluven inför boken. PĂ„ plussidan hamnar historien och dess budskap om möjligheten till förĂ€ndring. Jag tycker Ă€ven om att följa karaktĂ€rernas utveckling, hur deras komplexitet vĂ€xer ju lĂ€ngre in man kommer i historien. Att allt inte Ă€r som det verkar och att bitarna faller pĂ„ plats ju mer man fĂ„r veta.  PĂ„ minuskontot hamnar sprĂ„ket. Jag har tidigare fascinerats av Alvtegens sprĂ„k, i hennes tidigare böcker har hennes formuleringar krupit under skinnet pĂ„ mig. Men inte denna gĂ„ng. Det kan bero pĂ„ att denna bok tillhör en annan genre och Ă€r mer positiv, vilket speglas i sprĂ„ket. I hennes tidigare böcker har det funnits en skĂ€rpa och kraft som kanske Ă€r lĂ€ttare att fĂ„ fram nĂ€r historien gĂ„r i  mörkare nyanser.

Se Karin Alvtegens hemsida för mer information om henne och hennes böcker!

KvÀllskaffe & Coraline

Tillsammans med en kopp kaffe har jag lÀst ut Coraline av Niel Gaiman.

Coraline Àr historien om just Coraline. Tillsamman med sina snÀlla med vÀldigt upptagna förÀldrar har hon flyttat in i ett gammalt hus som hon Àgnar mycket tid Ät att upptÀcka, hon Àr sjÀlvutnÀmnd upptÀckare.

En dag hittar hon en lĂ„st dörr som hon givetvis letar upp nyckeln till. Bakom denna dörr finns en lĂ€genhet som Ă€r en exakt kopia av den hon sjĂ€lv bor i. Skillnaden Ă€r att  i den andra lĂ€genheten bor Coralines andra mamma och andra  pappa, dĂ€r finns roligare leksaker, godare mat och förĂ€ldrar som alltid har tid. Allt Ă€r bĂ€ttre dĂ€r,  Ă„tminstone till en början. Snart visar det sig att den andra mamman vill att Coraline ska stanna hos henne för alltid och och evigt. Och hon Ă€r beredd att göra vad som helst för att fĂ„ sin vilja igenom


Coraline Ă€r en spĂ€nnande  barn- och ungdomsbok om mod och rĂ€dsla.

Boken Àr vÀldigt filmiskt skriven ,medan jag lÀser Àr det nÀstan som om handlingen utspelar sig som en film. DÄ boken lÀgligt nog Àven blivit film blir mitt nÀsta projekt att se den och jÀmföra.

Igelkottens elegans

Jag har börjat lyssna pĂ„ Igelkottens elegans, skriven  av den franska författaren Muriel Barbery. Jag hade en förestĂ€llning om att detta skulle vara en bok som passade min smak perfekt. Men hittills kĂ€nner jag mig ganska besviken pĂ„ historien. Men jag ska ge den en chans, kanske blir den bĂ€ttre